Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη, και πέμπτη συνολικά ύστερα από 8 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της SL2, πανηγύρισε η ομάδα μας, η οποία επιβλήθηκε 2-0 της ΑΕ Καραϊσκάκης στο γήπεδο της Νεάπολης, πατώντας με το σημερινό αποτέλεσμα στην κορυφή έχοντας 17 πόντους.

Τα γκολ που έκριναν το παιχνίδι, πέτυχαν οι Ματίας Κάστρο (48’) και Νιασε (80’), με τον Αργεντινό επιθετικό να φτάνει τα 5 ΄τέρματα συνολικά όντας πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο 45λεπτο, η ομάδα μας κυριάρχησε από το ξεκίνημα στον αγωνιστικό χώρο, επέβαλε τον ρυθμό που ήθελε και άγγιξε το γκολ σε πολλές περιπτώσεις. Με σουτ του Τιεντσέ στο 9’, τις προσπάθειες του Κάστρο στο 13’ και στο 21’, αλλά και τον Ρόλε, ο οποίος απείλησε στο 27’ με διαγώνιο σουτ και στις καθυστερήσεις με εκτέλεση φάουλ. Ο Ιωνικός ήταν κυρίαρχος, αλλά του έλειπε το γκολ. Το βρήκε νωρίς-νωρίς στην επανάληψη. Στο 48’ συγκεκριμένα, η ομάδα μας έφερε την μπάλα στην περιοχή, ο Κύργιας έκανε το κοντρόλ, σούταρε ωραία σημαδεύοντας το δοκάρι, αλλά ο Ματίας Κάστρο στην επαναφορά πέτυχε το 1-0 με κοντινή προσπάθεια για το 5ο του γκολ μετά από 8 παιχνίδια.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε από εκεί και πέρα, με τον Ιωνικό να είναι σαφώς ανώτερος από τον αντίπαλο. Στο 72’ η ομάδα μας έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω των δύο καρτών που δέχτηκε γρήγορα ο Τιεντσέ αλλά κράτησε τον έλεγχο του αγώνα. Σε δύο περιπτώσεις που ο αντίπαλος επιχείρησε να απειλήσει ο Αναγνωστόπυολος με καλές επεμβάσεις είπε όχι. Στο 80’ ήρθε το δεύτερο γκολ από εξαιρετική κίνηση και σέντρα του Πλατέλλα από αριστερά, με τον Νιασε να παίρνει την καρφωτή κεφαλιά διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Μουστάκης, Παπαγεωργίου, Φαζός (46′ λ.τ Σινγκ), Κύργιας, Γκοτσούλιας, Τιεντσέ, Ρόλε (76′ Νιάσε), Ματσούκας (85′ Τσιριγώτης), Πλατέλλας, Κάστρο (85′ Μάναλης).

ΑΕ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ ΑΡΤΑΣ (Γιάννης Μάγγος): Μπουργάνης, Θεολόγου, Χατζηδίμπας (76′ Φαν Ίμπερεν), Γιαννιώτης, Νταλακούρας (59′ Δερμιτζάκης), Δούμτσιος, Γυφτοκώστας (76′ Κλιγγόπουλος), Κορέλας (59′ Μαραθωνίτης (90+3′ λ.τ Φετεινίδης), Τάμπας, Κόκας, Ρούνεϊ.