Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των πλέι-οφ του πρωταθλήματος της SL2, η ομάδα μας ηττήθηκε 0-2 από την Ξάνθη στο γήπεδο της Νεάπολης και υποχώρησε στην τρίτη θέση, ενώ απομένουν δύο στροφές για το φινάλε (Διαγόρας Ρόδου εκτός – Εργοτέλης εντός). Ο Ιωνικός, είναι στους 47 πόντους μαζί με τον Λεβαδειακό, ενώ η Ξάνθη είναι στους 48. Στο σημερινό παιχνίδι, ο διαιτητής Τάσος Σιδηρόπουλος δεν έδωσε ξεκάθαρο πέναλτι κατά της Ξάνθης στο 59’ για χέρι του Μικελτάτζε με το σκορ στο 0-1.

Η ομάδα μας είχε την υπεροχή και την κυκλοφορία της μπάλας στο πρώτο μέρος, ωστόσο ο αντίπαλος βρήκε το γκολ από μια αδράνεια σε στατική φάση. Στο 24’ ο Τάτος εκτέλεσε ένα φάουλ, η μπάλα έμεινε στα καρέ και ο Βέρκερ με πλασέ έκανε το 0-1. Από εκεί και πέρα ο Ιωνικός προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, κράτησε την μπάλα, είχε κάποιες επικίνδυνες πλαγιοκοπήσεις αλλά έλειψε η τελική πάσα. Στην επανάληψη η ομάδα μας άσκησε πίεση από το ξεκίνημα και έψαξε την απάντηση. Είχε τρεις καλές στιγμές με τους Μάναλη, Κάστρο, Παπαγεωργίου, ενώ ο αντίπαλος είχε δοκάρι στο 54’ με τον Παπάζογλου. Στο 59’, υπάρχει η φάση με το χέρι του Μικελτάτζε μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής Σιδηρόπουλος αντί να δείξει την άσπρη βούλα έδειξε παίζετε. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ιωνικός απείλησε με κεφαλιά του Μάναλη, ενώ στο 66’ υπάρχει ένα μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή πάνω στον Νιάσε (ο ποδοσφαιριστής της Ξάνθης βρίσκει μπάλα και πόδια), με τον Σιδηρόπουλο και σε αυτή την περίπτωση να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στο 70’, ο αντίπαλος, πέτυχε το 0-2 με την κεφαλιά του Παπάζογλου, με την ομάδα μας στο τελευταίο 20λεπτο να τα παίζει όλα για όλα δημιουργώντας ευκαιρίες με αποκορύφωμα την κεφαλιά του Μάναλη στο 87’, όπου ο αντίπαλος γκολκίπερ Ίτσο απομάκρυνε.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Αμπούντ-Ομάρ, Παπαγεωργίου (80′ Μουστάκης), Κύργιας, Κοτσώνης (72′ Σινγκ), Γκοτσούλιας (58′ Νιάσε), Μουμίν, Κουϊρουκίδης (58′ Μάναλης), Ρόλε, Βλαχομήτρος (79′ Μπονέτι), Κάστρο.

ΞΑΝΘΗ (Μπάμπης Τεννές): Ίτσο, Τ. Παπάζογλου, Μικελτάτζε (74′ Ντίνας), Τάτος (53′ Σιατραβάνης), Πέτροβιτς (45+2′ λ.τ Δημούτσος), Τσαμούρης (53′ Παντελιάδης), Μπριλάντε, Θ. Παπάζογλου, Βέρκερ, Τζούρμαν, Έμπερτ (74′ Καπνίδης).