Φιλική ήττα για την ομάδα μας από την ΑΕΚ

Φιλικό παιχνίδι στα Σπάτα απέναντι στην ΑΕΚ έδωσε σήμερα το απόγευμα ο Ιωνικός που ηττήθηκε με σκορ 2-0. Οι ποδοσφαιριστές του Δημήτρη Σπανού, στάθηκαν πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και μάλιστα δημιούργησαν τις προϋποθέσεις να βρουν και κάποιο γκολ.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ απείλησε πρώτη με ένα σουτ του Λιβάγια όπου ο Αναγνωστόπουλος τον σταμάτησε, ενώ στο 12’ ο Βλαχομήτρος είχε καλό σουτ, όπου η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 16’ ο αντίπαλος άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Χνιντ από εκτέλεση κόρνερ του Λιβάγια, ενώ ο Ιωνικός απείλησε τόσο στο 23’ με το επικίνδυνο ανέβασμα-γύρισμα του Ομάρ όσο και στο 27’ με το σουτ του Ρόλε που η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 36’ ο Αναγνωστόπουλος σταμάτησε το πλασέ του Σιμόες με επέμβαση στη γωνιά του, ενώ με τη συμπλήρωση των 45’ η ομάδα μας αναπτύχθηκε ωραία από δεξιά, ο Ματσούκας ανέβασε τον Μουστάκη αυτός γύρισε αλλά ο Κάστρο δεν πλάσαρε καλά.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δημήτρης Σπανός προχώρησε σε αλλαγές χρησιμοποιώντας όλους τους διαθέσιμους ποδοσφαιριστές. Στο 70’ η ομάδα μας άγγιξε την ισοφάριση από το παράλληλο γύρισμα του Ομάρ όπου ο Βλαχομήτρος πλάσαρε άουτ από το ύψος του πέναλτι, ενώ στο 72’ η ΑΕΚ έκανε το 2-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λιβάγια. Έξι λεπτά αργότερα ο Γκίνης σταμάτησε σε τετ-α-τετ τον Λιβάγια ενώ στο τελευταίο διάστημα του αγώνα η ομάδα μας είχε δύο καλές στιγμές για να μειώσει. Μια με σουτ του Σινγκ κι άλλη μια με τον Γκοτσούλια που για λίγο δεν πρόλαβε να σκοράρει.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης (63’ Χατζηεμμανουήλ), Βασιλαντωνόπουλος (46’ Ραντόνια), Νεντελτσιάρου, Χνιντ, Ινσούα, Σιμόες (46’ Κρίστιτσιτς), Σαμπανάτζοβιτς, Μαχαίρας (67’ Βασιλαντωνόπουλος), Λιβάια, Αλμπάνης (43’ Καρακλάιτς), Ανσαριφάρντ (46’ Σάκχοφ).
ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανος): Αναγνωστόπουλος
(46’ Γκίνης), Μουστάκης (72’ Βλάχος), Φαζός (72’ Φουρλάνος), Κύργιας (72’ Τσιριγώτης), Αμπούντ-Ομάρ (72’ Σινγκ), Κόρμπος (72’ Γκοτσούλιας), Τιεντσέ (72’ Μάναλης), Ρόλε (56’ Γκίνο), Βλαχομήτρος (72’ Φελίπε), Ματσούκας (56’ Μπρίτο), Κάστρο (72’ Κουϊρουκίδης).