Ιωνικός – Τρίκαλα 1-1

Ισόπαλος 1-1 ήρθε ο Ιωνικός στο γήπεδο της Νεάπολης απέναντι στα Τρίκαλα, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της SL2. Σε ένα ματς που η ομάδα μας βρέθηκε πίσω στο σκορ εντελώς κόντρα στη ροή του αγώνα, με τον Κάστρο να ισοφαρίζει στο 90’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Πλατέλλας.

Ο Ιωνικός ήταν κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας την υπεροχή και τις ευκαιρίες με τα Τρίκαλα να απειλούν μόνο στο 15’ από μια κεφαλιά άουτ του Πέλκα. Η ομάδα μας απάντησε στις ευκαιρίες με τον Μάναλη στο 16’ τον οποίο σταμάτησε με επέμβαση ο Γιακουμής, ενώ ο ίδιος παίκτης είχε καλή στιγμή και στο 17’ με ωραίο βολέ. Στο 40’ ο Ιωνικός άγγιξε το γκολ με δυνατό σουτ λίγο έξω του Πλατέλλα, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα, από κόρνερ του Ρόλε, ο Κάστρο αστόχησε με το κεφάλι. Στο 45’ ο Κάστρο φαίνεται να δέχτηκε κράτημα μέσα στην περιοχή από αμυντικό των Τρικάλων, ο Ανδριανός (Αχαΐας) όμως δεν είδε παράβαση.

Δεν άλλαξε η μορφή του αγώνα στην επανάληψη, με τον αντίπαλο όμως, σε μια από τις ελάχιστες επιθέσεις του, να σκοράρει κόντρα στην ροή στο 55’ με σουτ του Σκόνδρα. Από εκεί και πέρα η ομάδα μας πίεσε ασφυκτικά και πολιόρκησε τα Τρίκαλα δημιουργώντας μπαράζ ευκαιριών κυρίως με τους Κάστρο, Μπρίτο και Κουϊρουκίδη. Η καθολική υπεροχή της ομάδας μας απέφερε καρπούς στο 90’ όταν ο Πλατέλλας κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα που δέχτηκε μέσα στην περιοχή. Ο Κάστρο από τα 11 βήματα ήταν εύστοχος και ισοφάρισε σε 1-1. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων από σέντρα του Ομάρ για λίγο ο Κουϊρουκίδης δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Μουστάκης, Κύργιας, Φουρλάνος, Αμπούντ-Ομάρ, Κόρμπος (70’ Κουϊρουκίδης), Γκοτσούλιας, Ρόλε (61’ Μπρίτο), Πλατέλλας, Μάναλης (61’ Ματσούκας), Κάστρο.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Γιακουμής (77’ λ.τρ. Γκαράς), Τζαλόσι, Σουλιώτης, Πιαστόπουλος, Νιάρος, Ριζογιάννης, Παπαγεωργίου, Πέλκας (73’ Κεχαγιάς), Σιλβάνο (46’ Ευθυμίου), Σκόνδρας (88’ Ζώγκος), Σταματής (88’ Αλμπάνης).