Ιωνικός – Απόλλων Λάρισας 1-0

Στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της SL2, η ομάδα μας επιβλήθηκε 1-0 του Απόλλωνα Λάρισας στο γήπεδο της Νεάπολης, με το 4ο γκολ του Ματίας Κάστρο στο πρωτάθλημα που ήρθε στο 57ο λεπτό. Αυτή ήταν η τρίτη σερί νίκη για τον Ιωνικό και τέταρτη συνολικά φτάνοντας τους 14 πόντους που τον φέρνει σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή.

Η ομάδα μας ήταν εκείνη που είχε τον έλεγχο στο πρώτο 45λεπτο με τον αντίπαλο να κάνει άμυνα στο δικό του μισό. Ο Ιωνικός δημιούργησε τρεις σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Η πρώτη ήταν εκείνη του 16ου λεπτού, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Πλατέλλα, ο Γκόλιας στην προσπάθεια του να απομακρύνει υπό πίεση λίγο έλειψε να πετύχει αυτογκόλ. Η ομάδα μας απείλησε εκ νέου στο 21’ από πλασέ του Ματσούκα, ενώ στο 39’ από ωραία ανάπτυξη από αριστερά, ανέβασμα του Αμπούντ και γύρισμα προς τα έξω, χάθηκε η σπουδαιότερη ευκαιρία, με το πλασέ του Πλατέλλα.

Ίδια εικόνα επικράτησε και στο δεύτερο ημίχρονο στο γήπεδο της Νεάπολης. Η υπεροχή για την ομάδα μας, απέφερε καρπούς στο 56ο λεπτό, όταν ο Πλατέλλας έκανε υπέροχη κίνηση από τα δεξιά αδειάζοντας τον αντίπαλο του, γύρισε παράλληλα και ο Κάστρο από κοντά με πλασέ έκανε το 1-0. Ο Ιωνικός δεν έχασε σε κανένα σημείο τον έλεγχο και κράτησε άνετα την τρίτη σερί νίκη και τέταρτη συνολικά στο πρωτάθλημα, ύστερα από 7 αγωνιστικές. Στο 89’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μπρίτο με την ομάδα μας να ολοκληρώνει το ματς με δέκα ποδοσφαιριστές.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Κύργιας, Φαζός, Παπαγεωργίου, Αμπούντ-Ομάρ (78′ λ.τρ. Μουστάκης), Γκοτσούλιας, Νιάσε (63′ Τιεντσέ), Ρόλε (90+2′ Τσιριγώτης), Πλατέλλας (90+2′ Μάναλης), Ματσούκας (63′ Μπρίτο), Κάστρο.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Κώστας Φραντζέσκος): Αστράς, Σκούπρας (79′ Σκούπρας), Γκόλιας, Καρρίκι, Μόρας, Μπαλογιάννης (37′ λ.τ Λίταινας), Μπαστιάνος (59′ Ντα Κάπο), Χατζής, Αθανασιάδης (79′ Τασιούλης), Μπάλλας (59′ Μπάμπης), Γιάκος.